X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Co zrobić gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ubezpieczenia?

Co zrobić gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ub
Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Nie wszyscy jednak stosują się do tego przepisu. Niektórzy kierowcy świadomie poruszają się po drogach bez ważnej polisy OC. Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pod koniec 2008 roku takich osób było około 200 tysięcy. Po czerwcowej zmianie przepisów, która znacznie złagodziła karę, jaką może wyegzekwować policja za brak ubezpieczenia, możemy się spodziewać znacznego wzrostu liczby pojazdów bez OC.

Kontrowersyjna zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, która weszła w życie w czerwcu tego roku, wzbudza bardzo dużo kontrowersji. Według starych przepisów pojazd kierowcy, który nie posiadał ważnej polisy OC, był odholowywany na policyjny parking. Taka kara wiązała się ze znacznym uszczupleniem portfela. Teraz policja ma tylko prawo do wręczenia mandatu wysokości do 250 zł. Ale na tym nie kończą się konsekwencję omijania przepisów. Policja poinformuje także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o braku dowodu zawarcia ubezpieczenia. Jeżeli okaże się, że kierowca nie tylko zapomniał zabrać ze sobą polisy ale rzeczywiście jej nie wykupił, UFG nałoży na niego kolejną opłatę.

Zmiana przepisów wzbudziła mnóstwo kontrowersji w środowisku ubezpieczeniowym. Jeszcze w czerwcu Polska Izba Ubezpieczeń zaskarżyła nowelizację do Komisji Europejskiej. Zdaniem Izby nowe przepisy nie są zgodne z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, które ma zwiększać a nie zmniejszać bezpieczeństwo na drogach. Komisja Europejska przyjęła skargę i zażądała wyjaśnień od polskiego rządu. Wszystko wskazuje na to, że przepis będzie jednak musiał ulec zmianie i kary za brak OC będą surowsze. 

Kary za brak OC

Konsekwencje za brak ważnego ubezpieczenia nie kończą się na karach, które egzekwuje Policja. Sprawa jest przekazywana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nakłada na kierowcę kolejne opłaty.

Kary za brak OC komunikacyjnego

brak OC samochody osobowe samochody ciężarowe lub autobusy   pozostałe pojazdy
do 3 dni 100 EUR 160 EUR 20 EUR
do 14 dni 250 EUR 400 EUR 50 EUR
powyżej 14 dni 500 EUR 800 EUR 100 EUR

          
   
Stłuczka z winy kierowcy poruszającego się bez ubezpieczenia OC. Co może zrobić poszkodowany?

Co zrobić gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ubezpieczenia? W takich przypadkach poszkodowany kierowca nie zostanie bez pomocy. Sprawą zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Każde towarzystwo ubezpieczeń, które sprzedaje obowiązkowe OC komunikacyjne, ma obowiązek przekazywania części zebranej składki na UFG. Z tych środków zaspokajane są roszczenia z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC na terenie Polski. Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą ubiegać się o odszkodowanie z UFG w kilku sytuacjach. Po pierwsze, kiedy sprawca wypadku nie posiada polisy OC i można go zidentyfikować, wówczas przysługuje Ci świadczenie za uszkodzone mienie i za szkody na osobie (uszczerbek zdrowia). Kiedy sprawca nie jest znany ale okoliczności wskazują na udział pojazdu mechanicznego, możesz uzyskać odszkodowanie za szkody na osobie. W tym przypadku zadośćuczynienie za uszkodzone mienie przysługuje tylko, jeżeli któryś z poszkodowanych poniósł śmierć lub rozstrój zdrowia, który trwał dłużej niż 14 dni. Należy pamiętać o jednej ważnej kwestii. Odszkodowanie z UFG należy Ci się tylko w przypadku, gdy nie posiadasz polisy AC. Jeżeli jest inaczej, szkoda zostanie pokryta z tego ubezpieczenia. Ewentualnie, jeżeli odszkodowanie z AC nie jest w stanie pokryć wszystkich strat, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci różnicę.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z UFG?

Zgłoszenie szkody wygląda prawie tak samo, jak w przypadku zdarzenia spowodowanego przez ubezpieczonego kierowcę. Musisz spisać oświadczenie o zdarzeniu. Do tego trzeba także dołączyć oświadczenie sprawcy o braku ważnej polisy OC. Następnie komplet wszystkich dokumentów, czyli oba wymienione wcześniej oświadczenia, dowód rejestracyjny, polisę OC, oświadczenie o braku ubezpieczenia AC, dokumentację świadczącą o wysokości szkody: rachunki, faktury, należy złożyć w jakimkolwiek towarzystwie ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczyciel ma obowiązek przekazać te dokumenty do UFG.

Ubezpieczenie.com.pl/Ubezpieczeniaonline.pl 


« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
  • VOLKSWAGEN PASSAT
  • VOLKSWAGEN GOLF
  • AUDI A4
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.