X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj forum poleć artykuł znajomemu A A A

Jestem sprawcą

Co zrobić gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ub
Ubezpieczenie OC stanowi podstawowy środek rekompensaty za szkody zarówno na osobie, jak i na mieniu – spowodowane przez sprawcę wypadku.

Z ubezpieczenia tego przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz pojazdu lub kierujący pojazdem są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Odszkodowania z tytułu OC posiadaczy pojazdów można domagać się również za szkody powstałe:
 • przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego,
 • bezpośrednio przy załadowywaniu i rozładowywaniu pojazdu,
 • podczas zatrzymania, postoju lub garażowania pojazdu.
Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która, prowadząc auto w czasie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę.


Co robić w razie kolizji, wypadku


Krok 1. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu.

Jeśli w wyniku kolizji samochód nie doznał dużych uszkodzeń i nadaje się do ruchu – usuń go z drogi, aby nie zagrażał ani bezpieczeństwu osób biorących udział w stłuczce, ani bezpieczeństwu ruchu drogowego.
 • Pozostawienie samochodu tak, jak stoi, jest usprawiedliwione jedynie wtedy, gdy to niezbędne do ustalenia sprawcy lub gdy nie jesteśmy w stanie sami usunąć pojazdu.
 • Gdy korzystasz z usługi holowania – nie z  polisy assistance – weź fakturę.
W szczególności sprawca powinien:
 • zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku (np. ustawić trójkąt ostrzegawczy),
 • niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitych ani rannych,
 • na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku (w kolizji) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Warto wozić ze sobą w samochodzie wzór oświadczenia sprawcy wypadku drogowego.

Jeśli w wyniku wypadku nikt nie został ranny ani nie zginął – nie musisz wzywać policji.

Policję należy wezwać gdy:
 • w wyniku wypadku są zabici lub ranni,
 • istnieje podejrzenie, że jeden z uczestników zdarzenia jest pijany,
 • nie wiadomo, kto jest winien albo sprawca nie przyznaje się do winy,
 • sprawca nie ma polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Krok 2. Oświadczenie

Obowiązek spisania oświadczenia należy do sprawcy wypadku. Oświadczenie to musi być spisane rzetelnie (zwróć szczególną uwagę na poprawność zapisu numeru rejestracyjnego i danych osobowych sprawcy). Sprawca nie może odmówić sporządzenia oświadczenia – gdy nie chce go sporządzić, poszkodowany musi wezwać policję. Jest to konieczne zwłaszcza wówczas, gdy sprawca odmawia uznania swojej winy lub podejrzewasz, że jest pod wpływem alkoholu.

W przypadku kolizji drogowej można odstąpić od powiadamiania policji. Wówczas uczestnicy kolizji powinny ustalić między sobą, który z nich jest sprawcą kolizji i spisać oświadczenie.

Następnie, jeśli istnieje taka możliwość, sprawca powinien wspólnie z poszkodowanym udać się do firmy ubezpieczeniowej sprawcy w celu złożenia wyjaśnień. Takie zgłoszenie szkody spowoduje szybszą wypłatę odszkodowania.

Ważnym „elementem” kolizji i wypadku są świadkowie – jeśli ktoś widział, co się stało, warto spisać jego dane (również na oświadczeniu). W przypadku rozbieżności w zeznaniach uczestników zdarzenia, umożliwi to określenie, kto jest sprawcą.


Krok 3. Gdy są ofiary

Jeżeli w wypadku ktoś zostanie ranny bądź będą ofiary śmiertelne, na kierowcy oraz pasażerach (jeśli są) spoczywają dodatkowe obowiązki, których niedopełnienie grozi odpowiedzialnością karną. Dlatego zawsze jesteśmy obowiązani do:
 • udzielenia niezbędnej pomocy ofiarom wypadku,
 • wezwania pogotowia ratunkowego i policji,
 • niepodejmowania czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (zacieranie śladów),
 • pozostania na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się, powinniśmy niezwłocznie powrócić na miejsce zdarzenia.
Kary
 • Nieudzielenie pomocy ofierze wypadku: do 3 lat więzienia.
 • Ucieczka z miejsca zdarzenia zaostrza odpowiedzialność karną za inne skutki wypadku.


Krok 4. Zgłoszenie szkody


Szkodę zgłasza poszkodowany.

Po rozpoczęciu procesu likwidacji szkody ubezpieczyciel może przesłać do sprawcy pismo, aby potwierdził swoje oświadczenie lub udzielił dodatkowych wyjaśnień. Jeśli jesteś sprawcą, bezzwłocznie odpowiedz na wezwania ubezpieczyciela, ponieważ Twoje „milczenie” przedłuża cała procedurę likwidacyjną. Pamiętaj, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nakłada na sprawcę obowiązek potwierdzenia oświadczenia, a zakład ubezpieczeń teoretycznie może w sytuacji, gdy sprawca tego nie zrobi, dochodzić od niego zwrotu części wypłaconego odszkodowania.


Magdalena Lis
« powrót do działu: Likwidacja szkód
« zapisz się na Newsletter
Najczęściej kradzione
 • VOLKSWAGEN PASSAT
 • VOLKSWAGEN GOLF
 • AUDI A4
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.